Ausmeņa kebabs

Viena no vispopulārākajām jauniešu atpūtas vietām Rēzeknē ir Ausmeņa kebabs. Kā stāsta Valters Murāns, kafejnīcas īpašnieks, nosaukums esot radies nejauši, bet bijusi sajūta, ka tas ir īstais, jo tajā apvienojas latviskais un humoristiskais vienlaicīgi.

Savu popularitāti tas ir ieguvis, ne tikai pateicoties gardajiem kebabiem, bet arī viesmīlīgajam personālam, koncertiem un citiem pasākumiem. Radoša atmosfēra garantēta! Ausmeņa ir atvērta plašam žanru spektram – te var dzirdēt džezu, folkloru, elektroniku, repu, hiphopu, eksperimentālo mūziku, klezmermūziku u. c., uzstājoties pazīstamiem mūziķiem – grupa Voiceks Voiska, ansamblis Manta, repa izpildītājs Edavārdi, poētiskā roka apvienība Kapļi, dziesminieks Kārlis Kazāks, reperis Ansis, DJ Toms Grēviņš, Rikši, Vīteri, Reinis Young, Ezeri, Rihards Lībietis orchestra, Astro’n’out u. c. Tā ir arī vieta, kur notiek džema (jam session) vakari, stand up izrādes, improvizācijas teātri, sadziedāšanās vakari un festivāla Seven Hills āfterpārtijas.

Šī kafejnīca Rēzeknē darbojas jau no 2013. gada. Pavisam nesen, 2017. gadā, arī Rīgā tika atvērts Ausmeņa kebabs. Kad Valters Murāns, projekta vadītājs, tikai veidoja Rēzeknes Ausmeņu, viņam daudz palīdzēja brālēns keramiķis Māris Voguls, kurš filozofēja: Džeki, golvonais dzeivē ir kebabs, ols i Dīvs. Šis joks sanāca tik sirsnīgs, ka viņi to pat uzdrukāja uz krekliem.

Agrāk šajā vietā bija datoru veikals. Kad Valteram radās ideja par sava veida kafejnīcu, viņš noskatīja tagadējās telpas, kuras tiek iznomātas. Valteram šī vieta iepatikās ar to, ka, pirmkārt, tā ir nedaudz attālāk no ielas, otrkārt, tā ir vienstāva būve un treškārt, ēkas priekšpusē ir terasei piemērots laukums. Ar saimnieku tika panākta vienošanās, ka, iespējams, ar laiku šīs telpas varētu iegādāties.

Sākumā lielākās grūtības sagādāja oficiālu dokumentu kārtošana, bet vēlāk sākās problēmas ar blakus mājās dzīvojošiem kaimiņiem, kuri bija neapmierināti ar troksni. Šī problēma tika atrisināta, pasākumus rīkojot retāk. Kaut kā ar kaimiņiem ir jāsadzīvo.

Cilvēku apvienība Ausmeņa records kā domubiedru grupa un skaņu ierakstu studija pastāvēja vēl pirms Ausmeņa kebaba. Šis projekts radās pēkšņi, vairāk gan joka pēc, jo māksliniekiem radās vēlme pašpilnveidoties, rakstot latgaliešu hiphopu un repudziesmas Vipingys psihiatriskuo slimineica; Es šudiņ našuceju; Vara bungys; Aust; Ar smaidu iz lyupom u. c. Grupas sastāvs gadu gaitā ir mainījies, daudzi dalībnieki ir aizgājuši, bet citi – tieši otrādi – ir nākuši klāt. Skaņu ierakstu studijā galvenokārt darbojas producents un bītmeikers Jezups (Jāzeps Žoguts). Katru dienu notiek aktīvs radošais darbs – top jauni ieraksti, piedaloties dažādām personībām, kā Valns, Ūga, Kvāps, Vītnīks, Mārtiņš, Deriktors u. c., kuri raksta gan repu, gan cita veida mūziku – instrumentālo mūziku, bītus.

 

Iespējams, cilvēki ir pamanījuši, ka Rēzeknē uz māju sienām ir attēloti grafiti ar Ausmeņa records logo. Tas ir Valtera Murāna hobijs laikā, kad viņš mācījās mākslas vidusskolā un bija aizrāvies ar grafiti. No tā laika šis žanrs viņam ir iemīļots, tiesa, sakarā ar biznesu, tam vairs neatliek laika.