BEZ PVN

Grupa formāli savu darbību sākusi 2003. gadā, līdz ar nosaukuma rašanos un pirmo oficiālo koncertu vietējā Kārsavas tautas namā. Līdz tam katra dalībnieka muzikālā pieredze ir vērtējama individuāli. Pastāvēšanas laikā tā piedalījusies vairāk kā 500 dažāda mēroga pasākumos, festivālos un koncertos. Grupai izdoti divi mūzikas albumi, vairāki singli un videoklipi.

Dalībnieki par grupas nosaukumu savā mājas lapā saka: Līdz pat šim brīdim nosaukuma Bez PVN īstais zemteksts un atšifrējums plašākai publikai tiek apzināti slēpts, jo tas var kaitēt citu jaunu grupu attīstībai valstī. Tikai katra lasītāja ziņā paliek tas, cik nopietni tas tiek uztverts.

Grupā muzicē divi brāļi Kristaps Rasims (balss, elektriskā ģitāra un citi instrumenti) un Guntis Rasims (balss, akustiskā ģitāra, akordeons un citi instrumenti) un divi brālēni Juris Vucāns (balss, elektriskā ģitāra, samplieris un citi instrumenti) un Valdis Vucāns (balss, basģitāra un citi instrumenti), kā arī neatņemama grupas sastāvdaļa ir bundzinieks Normans Bārbals.

Visi grupas dziesmu teksti apzināti tiek veidoti tikai latgaliski.

2006. gadā ir izdots pirmais studijas albums Pyrms vuorda… 2013. gadā plašākai sabiedrībai tika prezentēts arī otrs studijas albums Reits un vairāki videoklipi. Ar abiem albumiem grupa ir tikusi nominēta arī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai Zelta mikrofons kategorijā Labākais pop-rock albums 2007. un 2014. gadā. 2009. gadā grupas dziesma Screen tika izvirzīta Latvijas Radio 2 Muzikālās bankas nominācijai Gada debija. Latgaliešu kultūras gada balvu Boņuks grupa saņēmusi piecas reizes – labākais video dziesmām Screen (2008) un Jei (2009), labākā dziesma – Screen (2008), radio hits – Screen (2008), labākais pop-rock sniegums – albums Reits (2013).

Grupas dalībnieki ir aktīvi un radoši cilvēki.

Kristaps Rasims (Kips) ir grupas dibinātājs un muzikālā dvēsele. Dailes teātra aktieris un 2015. gada TV3 šova Izklausies redzēts uzvarētājs. Ikdienā darbojas kā dažāda veida pasākumu un televīzijas raidījumu vadītājs. Visvairāk gan Kristaps tiek asociēts ar Jezupa Martinova tēlu no seriāla UgunsGrēks.

Guntis Rasims jau daudzus gadus ir viens no redzamākajiem cilvēkiem Latgales kultūrā. Darbojas vairākās biedrībās, bijis jaunatnes lietu speciālists, dīdžejs Latgolys Radejā. Viens no latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks idejas autoriem. Daudzi atpazīst Gunti no tiem laikiem, kad 2004. gadā Talantu fabrikas Muzikālajā teātrī viņš izcīnīja 3. vietu ar skatuves vārdu da Gunchi. 2008. gadā Guntis piedalījies arī TV3 šova Koru kari uzvarētāja Daugavpils Oranžā kora sastāvā. Kopš 2012. gada ir Rēzeknes novada pašvaldības deputāts.

Juris Vucāns – Hasana kebabs īpašnieks Preiļos. Darbojas arī kā pasākumu vadītājs un dīdžejs. Arī Daugavpils Oranžā kora dalībnieks. Savulaik, viens no grupas Likteneigais pagrīzīņs iz Vainovu dibinātājiem. Kopš 2012. gada ir Preiļu novada domes deputāts.

Valdis Vucāns (Voldiks) pēc izglītības nodokļu inspektors, bet kā pats saka: Es nastruodoju tymā sferā, partū ka…nu kai es tagad cylvākim praseišu nūdūkļus, ka pats spieleju grupā „Bez PVN“? Strādā par jumiķi-skārdnieku. Saīt koč par puora stuovim, bet tyvuok Dīvam. Divkārtējs Jumiķu Pasaules čempionāta sudraba medaļas ieguvējs.

Guntis Rasims stāsta: Bez PVN vairāk darām tādas lietas, kas patīk pašiem – gan muzikāli, gan tekstuāli. Tas mums vienmēr ir bijis svarīgi – lai abi komponenti ir ar jēgu. Laika gaitā Bez PVN gan ir krietni pamainījuši stilu, ko var pamanīt ar dziesmu Loopi, taču dzied joprojām latgaliski.

Dziesmas Loopi fona bilde ir uzņemta Rēzeknē, Raiņa parkā, pēc koncerta 2014. gadā.

Dziesmas Screen video ir uzņemts Rēzeknē, 2008. gadā.

Screentas ir stāsts par mums pašiem, par mūsu ikdienu un katram tik ierasto meklēšanas procesu, stāsta grupas dalībnieki. Saderam, ka pēc dziesmas noklausīšanās uzmanīgāk aplūkosi savu blakussēdētāju tramvajā, kafejnīcā vai parkā uz soliņa, joko grupa.

Grupas kopā būšanas viens no galvenajiem fenomeniem, nenoliedzami, ir humors, kas rezultējies avangarda mūzikas projektā Jezups i Muosys. Tajā pamatā muzicē trīs no grupas Bez PVN dalībniekiem. Jezups i Muosys radās kā protests pastāvošajai mūzikas iekārtai. Nost ar stereotipiem un dogmām! Mēs radām attieksmi un sajūtas, nevis mūziku!!! 2016. gadā iznācis grupas debijas albums digitālā variantā LAI SLAVA JAM!, 2017. gadā publicēts arī dziesmas Sirds.Sirds.Sidrs video, kas uzņemts pie skaistā Rāznas ezera.

 

 

 

Pēc G. Rasima teiktā: Jezups i muosys pat ir gryuši nūsaukt par muzyku, tys dreižuok ir abstrakts vuojpruots. Itam projektam jau ir kaidi pīci seši godi. Jis roduos grupys „Bez PVN“ mieginuojumūs. Ka kū nūpītni dori, ir šaļts, kod vyss apneik, tod tu taisi taidys sovys hohmys pauzis pa vydu, kod var par sevi īsmīt..