Rēzeknes Festivāla parks
Rēzeknes upes krastā atrodas Rēzeknes Festivāla parks – starp Latgales vēstniecību Gors un Rēzeknes kultūras namu. Festivāla parka centrā atrodas dīķis ar izgaismotu strūklaku, kas diennakts tumšajā laikā atmirdz visās varavīksnes krāsās.
Festivāla parkā notiek pilsētas, novada, visas Latgales un pat pasaules mēroga festivāli un izklaides pasākumi visa gada garumā: koncerti, izrādes, festivāli, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Rozes svētki, Ziemassvētki, Jaunā gada sagaidīšana, Jāņu ugunskura dedzināšana, Rēzeknes Mis un Misters titula ieguvēju kronēšana. Tā kā Latgales vēstniecībā Gors kopš atklāšanas brīža darbojas Rēzeknes pilsētas dzimtsarakstu nodaļa, kāzu ceremoniju neatņemama sastāvdaļa ir „siržu saslēgšana“, ko apliecina jaunlaulāto siržu slēdzeņu tiltiņš.
Parka teritorijā atrodas jaunizbūvēts bērnu rotaļu laukums, kur vecāki ar bērniem var pavadīt savu brīvo laiku.
Pirmais nozīmīgākais pasākums šajā vietā bija Latgales Televīzijas mūzikas festivāls (LTMF; 1991–2001). Līdz tam visi lielākie notikumi risinājās Raiņa kultūras un atpūtas parkā. Savu nosaukumu Rēzeknes Festivāla parks ieguva, pateicoties šim pasākumam. Pirms tam tā bija skaista, reljefa vieta, ko organizatori profesionāli novērtēja kā vizuāli baudāmu attēlu caur kamerām. Neoficiāli parku festivāla organizatori tā dēvēja jau LTMF laikā. Pirmais festivāls notika Raiņa kultūras un atpūtas parkā. Visi pārējie festivāli tika rīkoti šeit, izņemot 2000. gadu, kad festivāls vienīgo reizi notika ārpus Rēzeknes – Daugavpilī, par godu pilsētas 725. dzimšanas dienai. LTMF tika rīkots ik pēc diviem gadiem. 10 gadu laikā notika 7 festivāli. Šis festivāls ir dzimis reizē ar Latgales Televīziju 1991. gadā. Kopā ar domubiedriem šo ideju īstenoja Latgales Televīzijas direktors Uldis Dvinskis. Jau kopš pirmā festivāla tā tiešraides tika translētas Latvijas Televīzijā, pēc ziņu raidījuma Panorāma, kad lieliski varēja izbaudīt saulrietu. Tika veidotas arī festivāla dienasgrāmatas.
Tas bija tautas atmodas laiks, kad bija nepieciešamas ļaužu kopā sanākšanas un īpaša vieta bija atvēlēta tautasdziesmai. Parādīt kultūras un mūzikas dzīvi reģionos, saglabāt bijušo, parādīt esošo un veicināt jaunā rašanos mūzikā – tāds bija šī festivāla mērķis.
Festivālā tika pārstāvēta mūzikas žanru daudzveidība – tautas, klasiskā un estrādes mūzika, roks, šlāgeri un pat reliģiskā mūzika. Šim festivālam bija arī sava himna Mēs Tavi bērni (mūzikas autors Jānis Logins (Daugavpils Elpa), vārdu autors Andris Baltacis).
Interesanti, ka tieši pirmajā Latgales TV mūzikas festivālā izskanēja dziesma Skaidruo volūda, kuru uzskata par mūsdienu Latgales himnu (mūzikas autors Eugeņs Karūdznīks, vārdu autore Anna Rancāne).
Piedalīties vienā no lielākajiem un prestižākajiem tā laika televīzijas festivāliem Latvijā bija liels gods. Dalībnieki pieteikumus sūtīja jau pusgadu iepriekš audio kasetēs. 20. gs. 90. gados mūziķi savu muzikālo materiālu pamatā ierakstīja audio kasetēs, video ieraksta veikšana bija liels retums. Tika veikta dalībnieku atlase, festivāla organizētāji brauca uz konkrētām vietām novērtēt arī uzstāšanās vizuālo tēlu un tikai tad apstiprināja dalību.
1999. gada festivālu apmeklēja 30000 cilvēku, pēc citiem datiem – pat 40000. Festivāla formāts no divām dienām pirmsākumos tika paplašināts līdz četrām, pasākumi Rēzeknē tika piedāvāti gan Festivāla parkā, gan kultūras namā, gan naktsklubā Rēvis (tagadējais Rēzeknes pilsētas Nacionālo biedrību nams). Iznāca arī festivāla avīze ar devīzi Ar mūziku. Ar mīlestību. Ar Tevi.
2012. gadā tika sākta un 2014. gadā pabeigta Festivāla parka rekonstrukcija, kas notika Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pierobežu sadarbības programmas projekta Kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana Rēzeknes un Braslavas reģionos īstenošanā Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros.
Iespējams viens no šobrīd visgaidītākajiem pasākumiem Rēzeknē ir starptautiskais mākslas un mūzikas festivāls Seven Hills, kurš norisinās maija pēdējās nedēļās. Septiņi ir Rēzeknes skaitlis. Pilsētas nosaukumā ir septiņi burti. Pilsēta tāpat kā Roma turas uz septiņiem pakalniem, kas ir vienmēr dzīvi, kustīgi un mainīgi. Arī pats skaitlis septiņi numeroloģijā pazīstams kā materiālās pasaules pretinieks – tas simbolizē garīgo pārsvaru pār materiālo.
Festivāls ir ikgadējs un notiek kopš 2013. gada. Tā nosaukums un arī logo ikvienam pasākuma viesim simboliski stāsta par Rēzeknes septiņiem dzīves un laikmetīgajiem pakalniem, kas sevi atspoguļo dažādu mākslas veidu izpausmēs – mūzikā, dejā, vizuālajā, vides, skatuves, ielu un improvizācijas mākslā. Tā ir tradīcija, ka katru gadu Seven Hills laikā Rēzeknē kāda nama siena piedzīvo pārvērtības, piemēram, Latgales ielā 27, 63, 70, Atbrīvošanas alejā 67 un 86a var apskatīt Rēzekni senās noskaņās.
Festivāla programma piedāvā iespēju aplūkot mākslas izstādes, kā arī vērot dažādas performances – gaismas instalācijas, uguns skulptūras, 3D gleznojumus uz asfalta, ielu teātri, dzīvo skulptūru šovu, iesaistīties radošajās darbnīcās un meistarklasēs, kā arī skatīties kino. Pasākumos var baudīt arī lielisku mūziku visdažādākajām gaumēm – te skan indīroks, poproks, estrādes mūzika, blūzs, blūzroks, džezs, pops u. c. Apmeklētājus noteikti iepriecina tas, ka festivāla pasākumi un koncerti ir bez maksas.
Seven Hills pulcē māksliniekus no visām pasaules malām – Lietuvas, Krievijas, Vācijas, Lielbritānijas, Ukrainas, Nīderlandes, Spānijas, Portugāles, Beļģijas, Čehijas, Itālijas, Gruzijas, Grieķijas un pat Argentīnas.
Pasākumu vajadzībām Festivāla parkā tiek uzbūvēta lielā skatuve. Uz tās uzstājās gan vietējie mākslinieki – Borowa MC, Bez PVN, Galaktika, Dabasu durovys, Kapļi, Aftoportret, Gandreiž 10 nīkā, Sovvaļnīks, Piparmētra, Šiški i tabačok, gan Latvijas un pasaules mēroga viesi – Laima Vaikule, DJ Toms Grēviņš, Triānas parks, MNTHA, Sus Dungo, Ivo Grīsliņš-Grīslis, Musiqq, Reiks, Carnival youth, grupa Majakovskij (Krievija), Indocile (Beļģija) u. c., kā arī dažādas deju studijas.
Kā jūs domājat, kura grupa pirmā sāka dziedāt latgaliski? Vai Borowa MC un Bez PVN 20. gs. beigās? Izrādās, jau 1991. gadā to darīja Ludzas grupa Fēnikss.